-
Wydział
- O Wydziale
- Władze Wydziału
- Instytut Ekonomii i Finansów
- Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości
- Wydziałowa Rada ds. Kształcenia
- Biuro Dziekana
- Pracownia Kształcenia Językowego
- Konkursy otwarte
- XV lecie
- Strategia WEZ
-
Studia
- Pierwszego stopnia Kierunki i specjalności
- Drugiego stopnia Kierunki i specjalności
- Plany studiów
- Studia podyplomowe
- Sylwetka absolwenta
- Seminarium
- Katalogi przedmiotów
- Efekty kształcenia
- Raporty USZJK
- Offer of courses in English
- Raporty WKJK
-
Rekrutacja
-
Studenci
-
Pracownicy
-
Badania i nauka
-
Kontakt
Zarządzanie
- Szczegóły
- Kategoria: Zarządzanie
- Dodane przez Wydział Ekonomii i Zarządzania
Opis kierunku Zarządzanie - I stopień
fot. Leszek Kaźmierczak-Piwko
Kierunek studiów zarządzanie należy do podobszaru nauk ekonomicznych w ramach obszaru kształcenia nauki społeczne. Dobrze wpisuje się w ten obszar kształcenia, albowiem wiedza i umiejętności zdobywane podczas studiów na kierunku zarządzanie odwołują się nie tylko do dorobku naukowego dyscyplin fundamentalnych dla kierunku: ekonomii i nauk o zarządzaniu, ale i dyscyplin pokrewnych, takich jak psychologia, socjologia, prawo, politologia reprezentowanych przez odpowiednie kierunki studiów w ramach tego samego obszaru kształcenia. Niewątpliwie łączy je przedmiot badania - zbiorowość jednostek ludzkich oraz system relacji i powiązań, jaki w niej występuje w związku z dążeniem do osiągania określonych celów (np. ekonomicznych) w skali zbiorowości oraz indywidualnej.
Wiedza zdobywana na kierunku zarządzanie ma charakter wysoce aplikacyjny, obejmuje przede wszystkim teorie i paradygmaty badawcze opisujące i wyjaśniające przedmiot badań dyscypliny nauki o zarządzaniu, a więc powstawanie, funkcjonowanie, przekształcanie, rozwój oraz współdziałanie organizacji gospodarczych, głownie przedsiębiorstw, lecz również organizacji należących do sektora publicznego (administracji rządowej i samorządowej, instytucji naukowych, oświatowo-wychowawczych, służby zdrowia, instytucji kulturalnych i innych). Zagadnienia funkcjonowania i rozwoju organizacji mogą być rozpatrywane w różnych przekrojach. Dodatkowym elementem wzmacniającym aplikacyjny charakter studiów jest możliwość osiągania niektórych efektów kształcenia bezpośrednio w środowisku pracy, w ramach praktyk zawodowych, wykonywanej pracy czy wolontariatu.
Od absolwentów kierunku zarządzanie, oczekuje się szczególnych umiejętności i postaw. Są to kompetencje, zarówno profesjonalne, jak i osobowe oraz społeczne pozwalające na odgrywanie aktywnej, obywatelskiej roli w życiu społeczności, w szczególności w życiu gospodarczym.
Studia na kierunku zarządzanie mogą być podjęte przez osoby, które uzyskały wymagane efekty kształcenia, zakładane dla kształcenia ogólnego na poziomie ukończenia szkoły średniej i uzyskania świadectwa maturalnego.
Oczekiwania dotyczące kandydata na studia kierunku Zarządzanie:
– kandydat na studia posiada zdolności interpersonalne,
– kandydat na studia posiada zdolności logicznego myślenia i wyciągania wniosków,
– kandydat na studia posiada umiejętność obsługi programów komputerowych.